- Part # B57153S0100M000
- Category Components
- Category Thermistor/Current Limiter
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B57153S0100M000
ICL THERMISTOR
NTC
10R
2A
8.5MM
PRODUCT RANGE:B57153S0 SERIES
DISC SIZE:8.5MM
RESISTANCE (25°C):10OHM
APPROVALS:UL
MAXIMUM ENERGY RATING AT 25°C:-
MAXIMUM STEADY STATE CURRENT AT 25°C:2A
OPERATING TEMPERATURE MAX:45°C ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B57153S0100M000
Specifications
- Part # B57153S0100M000
- Category Components
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B57153S0100M000
ICL THERMISTOR
NTC
10R
2A
8.5MM
PRODUCT RANGE:B57153S0 SERIES
DISC SIZE:8.5MM
RESISTANCE (25°C):10OHM
APPROVALS:UL