- Part # B41252A6688M000
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.09 lbs
Product Information
Description:
B41252A6688M000
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
ALUMINIUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
SNAP IN TERMINAL
50 VDC
6800 UF
TOLERANCE: 20 %
2-PIN
RIPPLE CURRENT: 3.64 A
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/16/2022
B41252A6688M000
Specifications
- Part # B41252A6688M000
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.09 lbs
Product Information
Description:
B41252A6688M000
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
SNAP IN TERMINAL
50 VDC
6800 UF
TOLERANCE: 20 %
2-PIN
RIPPLE CURRENT: 3.64 A