- Part # B41231B5109M000
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.04 lbs
Product Information
Description:
B41231B5109M000
CAP
ALU ELEC
10000UF
25V
SNAP-IN
CAPACITANCE:10000ΜF
VOLTAGE(DC):25V
VOLTAGE(AC):-
CAPACITANCE TOLERANCE:± 20%
CAPACITOR TERMINALS:SNAP-IN
LIFETIME @ TEMPERATURE:2000 HOURS @ 85°C
POLARITY:POLAR
PRODUCT DIAMETER:25.4MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B41231B5109M000
Specifications
- Part # B41231B5109M000
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.04 lbs
Product Information
Description:
B41231B5109M000
CAP
ALU ELEC
10000UF
25V
SNAP-IN
CAPACITANCE:10000ΜF
VOLTAGE(DC):25V
VOLTAGE(AC):-
CAPACITANCE TOLERANCE:± 20%
CAPACITOR TERMINALS:SNAP-IN
POLARITY:POLAR