- Part # B32529C0474K000
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B32529C0474K000
CAP
FILM
0.47UF
40VAC
RADIAL
DIELECTRIC TYPE:METALLIZED PET STACKED
CAPACITOR CASE / PACKAGE:RADIAL BOX - 2 PIN
CAPACITANCE:0.47ΜF
CAPACITANCE TOLERANCE:± 10%
VOLTAGE(AC):40V
VOLTAGE(DC):63V
CAPACITOR MOUNTING:THROUGH HOLEROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B32529C0474K000
Specifications
- Part # B32529C0474K000
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B32529C0474K000
CAP
FILM
0.47UF
40VAC
RADIAL
CAPACITANCE:0.47ΜF
CAPACITANCE TOLERANCE:± 10%
VOLTAGE(AC):40V
VOLTAGE(DC):63V