- Part # T435T-600FP
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
T435T600FP
TRIAC
4A
600V
TO-220FPAB
PEAK REPETITIVE OFF-STATE VOLTAGE
VDRM:600V
ON STATE RMS CURRENT IT(RMS):4A
TRIAC CASE STYLE:TO-220FPAB
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:35MA
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX VGT:1.3V
PEAK GATE POWER:-
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
T435T-600FP
Specifications
- Part # T435T-600FP
- Category Semiconductors
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
T435T600FP
TRIAC
4A
600V
TO-220FPAB
VDRM:600V
TRIAC CASE STYLE:TO-220FPAB
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:35MA