- Part # STW40N90K5
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
STW40N90K5
MOSFET
N-CH
900V
40A
TO-247-3
TRANSISTOR POLARITY:N CHANNEL
CONTINUOUS DRAIN CURRENT ID:40A
DRAIN SOURCE VOLTAGE VDS:900V
ON RESISTANCE RDS(ON):0.088OHM
RDS(ON) TEST VOLTAGE VGS:10V
THRESHOLD VOLTAGE VGS:4V
POWER ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
STW40N90K5
Specifications
- Part # STW40N90K5
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
STW40N90K5
MOSFET
N-CH
900V
40A
TO-247-3
TRANSISTOR POLARITY:N CHANNEL
DRAIN SOURCE VOLTAGE VDS:900V
ON RESISTANCE RDS(ON):0.088OHM
RDS(ON) TEST VOLTAGE VGS:10V
THRESHOLD VOLTAGE VGS:4V