- Part # STTH30R06PI
- Category Semiconductors
- Category Diode
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
STTH30R06PI
DIODE
RECTIFIER ULTRAFAST
30A DOP31
REPETITIVE REVERSE VOLTAGE VRRM MAX:600V
FORWARD CURRENT IF(AV):30A
DIODE CONFIGURATION:SINGLE
FORWARD VOLTAGE VF MAX:1.85V
REVERSE RECOVERY TIME TRR MAX:70NS
DIODE CASE STYLE:DOP-3I ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/21/2022
STTH30R06PI
Specifications
- Part # STTH30R06PI
- Category Semiconductors
- Category Diode
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
STTH30R06PI
DIODE
RECTIFIER ULTRAFAST
30A DOP31
FORWARD CURRENT IF(AV):30A
DIODE CONFIGURATION:SINGLE
FORWARD VOLTAGE VF MAX:1.85V