- Part # STS7PF30L
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
STS7PF30L
(PRICE/EACH)
P CHANNEL POWER MOSFET
STRIPFET
30V
7A
SO-8
TRANSISTOR POLARITY:P CHANNEL
DRAIN SOURCE VOLTAGE VDS:30V
CONTINUOUS DRAIN CURRENT ID:7A
ON RESISTANCE RDS(ON):0.016OHM
TRANSISTOR MOUNTING:SURFACE MOUNT
NO. OF PINS:8PINS ROHS COMPLIANT
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/21/2022
STS7PF30L
Specifications
- Part # STS7PF30L
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
STS7PF30L
(PRICE/EACH)
P CHANNEL POWER MOSFET
STRIPFET
30V
7A
SO-8
TRANSISTOR POLARITY:P CHANNEL
DRAIN SOURCE VOLTAGE VDS:30V
CONTINUOUS DRAIN CURRENT ID:7A
ON RESISTANCE RDS(ON):0.016OHM