- Part # STP16NF06
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
STP16NF06
N CHANNEL MOSFET
60V
16A
TO-220
TRANSISTOR POLARITY:N CHANNEL
CONTINUOUS DRAIN CURRENT ID:16A
DRAIN SOURCE VOLTAGE VDS:60V
ON RESISTANCE RDS(ON):0.08OHM
RDS(ON) TEST VOLTAGE VGS:10V
THRESHOLD VOLTAGE VGS:4V
MSL:- ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/21/2022
STP16NF06
Specifications
- Part # STP16NF06
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
STP16NF06
N CHANNEL MOSFET
60V
16A
TO-220
TRANSISTOR POLARITY:N CHANNEL
DRAIN SOURCE VOLTAGE VDS:60V
ON RESISTANCE RDS(ON):0.08OHM
RDS(ON) TEST VOLTAGE VGS:10V
THRESHOLD VOLTAGE VGS:4V