- Part # STF10NM60ND
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
STF10NM60ND
(PRICE/EACH)
MOSFET
N CH
600V
8A
TO-220FP
TRANSISTOR POLARITY:N CHANNEL
DRAIN SOURCE VOLTAGE VDS:600V
CONTINUOUS DRAIN CURRENT ID:8A
ON RESISTANCE RDS(ON):0.57OHM
TRANSISTOR MOUNTING:THROUGH HOLE
RDS(ON) TEST VOLTAGE VGS:10V
MSL:- ROHS COMPLIA
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/18/2022
STF10NM60ND
Specifications
- Part # STF10NM60ND
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
STF10NM60ND
(PRICE/EACH)
MOSFET
N CH
600V
8A
TO-220FP
TRANSISTOR POLARITY:N CHANNEL
DRAIN SOURCE VOLTAGE VDS:600V
CONTINUOUS DRAIN CURRENT ID:8A
ON RESISTANCE RDS(ON):0.57OHM
RDS(ON) TEST VOLTAGE VGS:10V