- Part # STB40NF20
Description:
STB40NF20
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
40A I(D)
200V
0.045OHM
1-ELEMENT
N-CHANNEL
SILICON
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR FET
D2PAK3
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/18/2022
STB40NF20
Specifications
- Part # STB40NF20
Description:
STB40NF20
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
40A I(D)
200V
0.045OHM