- Part # ST1S06PU33R
- Category Integrated Circuits
- Category Power Supply/Voltage Converter PC Board Mount
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
ST1S06PU33R
(PRICE/TC)
DC/DC CONV
BUCK
1.5MHZ
125DEG C
TOPOLOGY:BUCK (STEP DOWN)
INPUT VOLTAGE MIN:2.7V
INPUT VOLTAGE MAX:6V
DC / DC CONVERTER IC CASE:DFN
NO. OF PINS:6PINS
OUTPUT CURRENT:1.5A
OUTPUT VOLTAGE NOM.:3.3V
SWITCHING FREQUENCY:1.5MHZ
ROHS COMPL
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
ST1S06PU33R
Specifications
- Part # ST1S06PU33R
- Category Integrated Circuits
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
ST1S06PU33R
(PRICE/TC)
DC/DC CONV
BUCK
1.5MHZ
125DEG C
TOPOLOGY:BUCK (STEP DOWN)
INPUT VOLTAGE MIN:2.7V
INPUT VOLTAGE MAX:6V
DC / DC CONVERTER IC CASE:DFN
NO. OF PINS:6PINS
OUTPUT CURRENT:1.5A
OUTPUT VOLTAGE NOM.:3.3V
SWITCHING FREQUENCY:1.5MHZ