- Part # P6KE400A
- Category Semiconductors
- Category Diode
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
P6KE400A
(PRICE/TR)
DIODE
TVS
400V
600W
PRODUCT RANGE:P6KE4 SERIES
TVS POLARITY:UNIDIRECTIONAL
REVERSE STAND-OFF VOLTAGE VRWM:342V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:548V
DIODE CASE STYLE:DO-15
NO. OF PINS:2PINS
BREAKDOWN VOLTAGE MIN:380V
BREAKDOWN ROHS COMPLIANT:
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
P6KE400A
Specifications
- Part # P6KE400A
- Category Semiconductors
- Category Diode
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
P6KE400A
(PRICE/TR)
DIODE
TVS
400V
600W
PRODUCT RANGE:P6KE4 SERIES
TVS POLARITY:UNIDIRECTIONAL
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:548V
DIODE CASE STYLE:DO-15
NO. OF PINS:2PINS
BREAKDOWN VOLTAGE MIN:380V