- Part # LD1117S18TR
- Category Integrated Circuits
- Category Regulator PC Board Mount
- Weight 0.04 lbs
Product Information
Description:
LD1117S18TR
VOLTAGE REGULATOR CHIP
LOW DROPOUT
15 V INPUT VOLTAGE
1.8 V NOMINAL FIXED OUTPUT VOLTAGE
950 MA OUTPUT CURRENT
1.1 V DROPOUT VOLTAGE
3 PIN
Last Value Update: 11/18/2024
LD1117S18TR
Specifications
- Part # LD1117S18TR
- Category Integrated Circuits
- Weight 0.04 lbs
Product Information
Description:
LD1117S18TR
VOLTAGE REGULATOR CHIP
LOW DROPOUT
15 V INPUT VOLTAGE
950 MA OUTPUT CURRENT
1.1 V DROPOUT VOLTAGE