- Part # L78L12ACZ
- Category Controls & Indicators
- Category Voltage Regulator
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
L78L12ACZ
IC
V REG
12V
FIXED OUTPUT VOLTAGE NOM.:12V
ADJUSTABLE OUTPUT VOLTAGE MIN:-
ADJUSTABLE OUTPUT VOLTAGE MAX:-
INPUT VOLTAGE MIN:19V
INPUT VOLTAGE MAX:35V
PRODUCT RANGE:7812 VOLTAGE REGULATORS
OUTPUT CURRENT:100MA
OUTPUT ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 11/18/2024
L78L12ACZ
Specifications
- Part # L78L12ACZ
- Category Voltage Regulator
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
L78L12ACZ
IC
V REG
12V
FIXED OUTPUT VOLTAGE NOM.:12V
INPUT VOLTAGE MIN:19V
INPUT VOLTAGE MAX:35V
OUTPUT CURRENT:100MA