- Part # BTB41-600BRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
BTB41600BRG
(PRICE/EACH)
TRIAC
600V
40A
TOP-3
PEAK REPETITIVE OFF-STATE VOLTAGE
VDRM:600V
ON STATE RMS CURRENT IT(RMS):41A
TRIAC CASE STYLE:TOP-3
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:50MA
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX VGT:1.3V
PEAK GATE POWER:1W ROHS COMPLIANT: Y
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/18/2022
BTB41-600BRG
Specifications
- Part # BTB41-600BRG
- Category Semiconductors
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
BTB41600BRG
(PRICE/EACH)
TRIAC
600V
40A
TOP-3
VDRM:600V
TRIAC CASE STYLE:TOP-3
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:50MA