- Part # BTB08-600BWRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BTB08600BWRG
TRIAC
4 QUADRANT
600V
8A
TO-220AB-3
PEAK REPETITIVE OFF-STATE VOLTAGE
VDRM:600V
ON STATE RMS CURRENT IT(RMS):8A
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:50MA
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX VGT:1.3V
PEAK GATE ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
BTB08-600BWRG
Specifications
- Part # BTB08-600BWRG
- Category Semiconductors
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BTB08600BWRG
TRIAC
4 QUADRANT
600V
8A
TO-220AB-3
VDRM:600V
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:50MA