- Part # BTB04-600SL
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BTB04600SL
TRIAC
600V
4A
TO-220AB
PEAK REPETITIVE OFF STATE VOLTAGE:600V
ON STATE RMS CURRENT:4A
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX:1.3V
PEAK NON REPETITIVE SURGE CURRENT:35A
HOLDING CURRENT MAX:15MA
NO. OF PINS:3PINS ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
BTB04-600SL
Specifications
- Part # BTB04-600SL
- Category Semiconductors
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BTB04600SL
TRIAC
600V
4A
TO-220AB
ON STATE RMS CURRENT:4A
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX:1.3V
HOLDING CURRENT MAX:15MA