- Part # BTA26-600B
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
BTA26600B
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
TRIAC
CASE: TOP-3
NON REPETITIVE ON-STATE CURRENT: 260 A
RATED REPETITIVE OFF-STATE VOLTAGE: 600 V
OFF-STATE LEAKAGE CURRENT: 5 UA
ON-STATE VOLTAGE: 1.7 V
HOLDING CURRENT: 80 MA
GATE TRIGGER VOLTAGE: 1.5 V
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/13/2026
BTA26-600B
Specifications
- Part # BTA26-600B
- Category Semiconductors
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
BTA26600B
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
TRIAC
CASE: TOP-3
ON-STATE VOLTAGE: 1.7 V
HOLDING CURRENT: 80 MA
GATE TRIGGER VOLTAGE: 1.5 V