- Part # BTA08-400BRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
BTA08400BRG
(PRICE/EACH)
TRIAC
400V
8A
TO-220AB
PEAK REPETITIVE OFF-STATE VOLTAGE
VDRM:400V
ON STATE RMS CURRENT IT(RMS):8A
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:100MA
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX VGT:1.3V
PEAK GATE POWER:1W ROHS COMPLIA
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/18/2022
BTA08-400BRG
Specifications
- Part # BTA08-400BRG
- Category Semiconductors
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
BTA08400BRG
(PRICE/EACH)
TRIAC
400V
8A
TO-220AB
VDRM:400V
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:100MA