- Part # BTA06-600TWRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
BTA06600TWRG
TRIAC
600 VAC
6 AMP
TO-220AB
PEAK REPETITIVE OFF-STATE VOLTAGE
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:5MA
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX VGT:1.3V
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
BTA06-600TWRG
Specifications
- Part # BTA06-600TWRG
- Category Semiconductors
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
BTA06600TWRG
TRIAC
600 VAC
6 AMP
TO-220AB
GATE TRIGGER CURRENT MAX (QI)
IGT:5MA