- Part # M5010012F
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
M5010012F
SCR THYRISTOR
100A
600V
MODULE
SCR MODULE TYPE:BRIDGE RECTIFIER
SINGLE PHASE - SCR
PEAK REPETITIVE OFF-STATE VOLT
VDRM:600V
GATE TRIGGER CURRENT MAX
IGT:150MA
CURRENT IT AV:100A
ON STATE RMS CURRENT IT(RMS):100A
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/22/2025
M5010012F
Specifications
- Part # M5010012F
- Category Semiconductors
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
M5010012F
SCR THYRISTOR
100A
600V
MODULE
SINGLE PHASE - SCR
PEAK REPETITIVE OFF-STATE VOLT
VDRM:600V
GATE TRIGGER CURRENT MAX
IGT:150MA
CURRENT IT AV:100A