- Part # LC1G5004BEEA
- Category Contactors & Starters
- Category Contactor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
LC1G5004BEEA
CONTACTOR
4PST-NO
48V
PANEL
LOAD CURRENT INDUCTIVE:500A
RELAY MOUNTING:PANEL MOUNT
OPERATING VOLTAGE:1KV
CONTACT CONFIGURATION:4PST-NO
NO. OF POLES:4 POLE
SWITCHING POWER AC3:-
SWITCHING CURRENT AC1:700A ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
LC1G5004BEEA
Specifications
- Part # LC1G5004BEEA
- Category Contactor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
LC1G5004BEEA
CONTACTOR
4PST-NO
48V
PANEL
LOAD CURRENT INDUCTIVE:500A
RELAY MOUNTING:PANEL MOUNT
OPERATING VOLTAGE:1KV
CONTACT CONFIGURATION:4PST-NO
NO. OF POLES:4 POLE
SWITCHING POWER AC3:-