- Part # P1PS063DS8G0035
- Category Pneumatics
- Category Pneumatic Cylinder
- Weight 0.00 lbs
- Function Double acting
- Cylinder version Standard
- Stroke length 35 mm stroke length
- Cylinder bore 63 mm bore
- Piston rod material Standard -20 to 80 Deg C seal
- Piston rod thread Male rod thread
Product Information
Description:
P1PS063DS8G0035
PNEUMATIC CYLINDER
P1P SERIES
STANDARD
63 MM BORE
DOUBLE ACTING
STANDARD -20 TO 80 DEG C SEAL
MALE ROD THREAD
35 MM STROKE LENGTH
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 1/19/2026
P1PS063DS8G0035
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # P1PS063DS8G0035
- Category Pneumatics
- Category Pneumatic Cylinder
- Weight 0.00 lbs
- Function Double acting
- Cylinder version Standard
- Cylinder bore 63 mm bore
Product Information
Description:
P1PS063DS8G0035
PNEUMATIC CYLINDER
P1P SERIES
STANDARD
63 MM BORE
DOUBLE ACTING
STANDARD -20 TO 80 DEG C SEAL
MALE ROD THREAD
35 MM STROKE LENGTH