- Part # P1PS020DS8G0080
- Category Pneumatics
- Category Pneumatic Cylinder
- Weight 0.00 lbs
- Function Double acting
- Piston rod thread Male rod thread
- Cylinder version Standard
- Piston rod material Standard -20 to 80 Deg C seal
- Stroke length 80 mm stroke length
- Cylinder bore 20 mm bore
Product Information
Description:
P1PS020DS8G0080
PNEUMATIC CYLINDER
P1P SERIES
STANDARD
20 MM BORE
DOUBLE ACTING
STANDARD -20 TO 80 DEG C SEAL
MALE ROD THREAD
80 MM STROKE LENGTH
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 1/19/2026
P1PS020DS8G0080
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # P1PS020DS8G0080
- Category Pneumatics
- Category Pneumatic Cylinder
- Weight 0.00 lbs
- Function Double acting
- Cylinder version Standard
- Cylinder bore 20 mm bore
Product Information
Description:
P1PS020DS8G0080
PNEUMATIC CYLINDER
P1P SERIES
STANDARD
20 MM BORE
DOUBLE ACTING
STANDARD -20 TO 80 DEG C SEAL
MALE ROD THREAD
80 MM STROKE LENGTH