- Part # PV40TN-010
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Gear Head
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
PV40TN010
IN-LINE PLANETARY GEARHEAD
TAPPED FACE
METRIC
10:1 RATIO
3.5NM NOMINAL TORQUE
7NM ACCELERATION TORQUE
10MM SHAFT DIAMETER
26MM SHAFT LENGTH
26MM PILOT DIAMETER
34MM BOLT CIRCLE
48.5MM HOUSING LENGTH
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- BAYSIDE PV40TN-010
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/14/2026
PV40TN-010
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # PV40TN-010
- Category Gear Head
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
PV40TN010
IN-LINE PLANETARY GEARHEAD
TAPPED FACE
METRIC
10:1 RATIO
3.5NM NOMINAL TORQUE
7NM ACCELERATION TORQUE
10MM SHAFT DIAMETER
26MM SHAFT LENGTH
26MM PILOT DIAMETER
34MM BOLT CIRCLE
48.5MM HOUSING LENGTH