- Part # PX51C0-015A5VNP
- Category Sensors & Switches
- Category Pressure Sensor/Transducer
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
PX51C0015A5VNP
INDUSTRIAL PRESSURE TRANSMITTER
HEAVY DUTY
ABSOLUTE
0 PSI TO 15 PSI
± 0.25 %
1/4 " NPT MALE
VOLTAGE
0 VDC TO 5 VDC
CABLE
-40 °C TO 104 °C (-40 °F TO 220 °F)
NO POT
PX51 SERIES
EACH
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 1/7/2026
PX51C0-015A5VNP
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # PX51C0-015A5VNP
- Category Sensors & Switches
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
PX51C0015A5VNP
HEAVY DUTY
ABSOLUTE
0 PSI TO 15 PSI
± 0.25 %
1/4 " NPT MALE
VOLTAGE
0 VDC TO 5 VDC
CABLE