- Part # FSH-105-240V
- Category Data Control System
- Category Chart Recorder
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
FSH105240V
STRIP HEATER
CERAMIC INSULATED
FINNED STYLE
240 VAC
300 W
40 W/IN²
2 TERMINALS ONE END
SS SHEATH
650 °C (1200 °F)
10-1/2 " X 1-1/2 " (LXW)
2 MOUNTING HOLES
FSH SERIES
EACH
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 1/7/2026
FSH-105-240V
Specifications
- Part # FSH-105-240V
- Category Data Control System
- Category Chart Recorder
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
FSH105240V
STRIP HEATER
CERAMIC INSULATED
FINNED STYLE
240 VAC
300 W
40 W/IN²
2 TERMINALS ONE END
SS SHEATH
650 °C (1200 °F)