- Part # DG1-NCR-24D-LA-050
- Category Transmission Distribut. Relays
- Category Ground Fault Sensor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
DG1NCR24DLA050
DC GROUND FAULT SENSOR
DG SERIES
RELAY OUTPUTS
SOLID-CORE
24D - 24 VDC POWERED
FACTORY ADJUSTED SETPOINT
5-50 MA
LATCHING
TOP TERMINALS
1 A @ 120 VAC
2 A @ 30 VDC
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/20/2023
DG1-NCR-24D-LA-050
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # DG1-NCR-24D-LA-050
- Category Ground Fault Sensor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
DG1NCR24DLA050
DC GROUND FAULT SENSOR
DG SERIES
RELAY OUTPUTS
SOLID-CORE
24D - 24 VDC POWERED
FACTORY ADJUSTED SETPOINT
5-50 MA
LATCHING
TOP TERMINALS
1 A @ 120 VAC
2 A @ 30 VDC