- Part # MCVVT6R3M101DA1L
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
MCVVT6R3M101DA1L
CAP
ALU ELEC
100UF
6.3V
RAD CAN SMD
AE CAPACITOR CASE:RADIAL CAN - SMD
CAPACITANCE:100 F
VOLT RATING:6.3V
ESR
PRODUCT RNG:VT
V-CHIP SERIES
PACKAGING:TAPE & REEL
LIFETIME @ TEMP:2000 HOURS @ 105 C
OPERATING
ROHS COMPLIANT: YES
SUPPLIED ON CU
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
MCVVT6R3M101DA1L
Specifications
- Part # MCVVT6R3M101DA1L
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
MCVVT6R3M101DA1L
CAP
ALU ELEC
100UF
6.3V
RAD CAN SMD
CAPACITANCE:100 F
VOLT RATING:6.3V