- Part # MCHV100M2EB-1021-RH
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCHV100M2EB1021RH
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 10UF
250V
20%
AXIAL
CAPACITANCE:10ªF
VOLTAGE RATING:250V
PRODUCT RANGE:MCHV SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:ª 20%
CAPACITOR TERMINALS:AXIAL LEADED
DIAMETER:10MM
LEAD SPACING:-
HEIGHT:21MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/6/2024
MCHV100M2EB-1021-RH
Specifications
- Part # MCHV100M2EB-1021-RH
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCHV100M2EB1021RH
250V
20%
AXIAL
CAPACITANCE:10ªF
VOLTAGE RATING:250V
PRODUCT RANGE:MCHV SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:ª 20%
DIAMETER:10MM
LEAD SPACING:-