- Part # MCF1W6R8
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCF1W6R8
RESISTOR
CARBON FILM
6.8OHM
1W
5%
RESISTANCE:6.8OHM
RESISTANCE TOLERANCE: 5%
POWER RATING:1W
VOLTAGE RATING:500V
TEMPERATURE COEFFICIENT: 350
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/1/2016
MCF1W6R8
Specifications
- Part # MCF1W6R8
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCF1W6R8
RESISTOR
CARBON FILM
6.8OHM
1W
5%
RESISTANCE:6.8OHM
RESISTANCE TOLERANCE: 5%
POWER RATING:1W
VOLTAGE RATING:500V