- Part # MCDT4R7K35-1-RH
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCDT4R7K351RH
TANTALUM CAPACITOR
4.7UF
35V
3 OHM
0.1
RADIAL
CAPACITANCE:4.7¦F
VOLTAGE RATING:35V
PRODUCT RANGE:MCDT SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:¦ 10%
CAPACITOR TERMINALS:RADIAL LEADED
LEAD SPACING:2.5MM
OPERATING TEMPERATURE MIN:-55¦CROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/25/2022
MCDT4R7K35-1-RH
Specifications
- Part # MCDT4R7K35-1-RH
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCDT4R7K351RH
TANTALUM CAPACITOR
4.7UF
35V
3 OHM
0.1
RADIAL
CAPACITANCE:4.7¦F
VOLTAGE RATING:35V
PRODUCT RANGE:MCDT SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:¦ 10%
LEAD SPACING:2.5MM