- Part # MCDT2R2K25-1-RH
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCDT2R2K251RH
TANTALUM CAPACITOR
2.2UF
25V
6 OHM
0.1
RADIAL
CAPACITANCE:2.2ªF
VOLTAGE RATING:25V
PRODUCT RANGE:MCDT SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:ª 10%
CAPACITOR TERMINALS:RADIAL LEADED
LEAD SPACING:2.5MM
OPERATING TEMPERATURE MIN:-55ªCROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/25/2022
MCDT2R2K25-1-RH
Specifications
- Part # MCDT2R2K25-1-RH
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCDT2R2K251RH
TANTALUM CAPACITOR
2.2UF
25V
6 OHM
0.1
RADIAL
CAPACITANCE:2.2ªF
VOLTAGE RATING:25V
PRODUCT RANGE:MCDT SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:ª 10%
LEAD SPACING:2.5MM