- Part # MCCC100V103KY5P
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCCC100V103KY5P
CERAMIC CAPACITOR 0.01UF
100V
Y5P
10%
RADIAL
CAPACITANCE:10000PF
VOLTAGE RATING:100V
PRODUCT RANGE:CC SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:ª 10%
DIELECTRIC CHARACTERISTIC:Y5P
LEAD SPACING:5MM
CAPACITOR TERMINALS:RADIAL LEADED ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/6/2024
MCCC100V103KY5P
Specifications
- Part # MCCC100V103KY5P
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCCC100V103KY5P
CERAMIC CAPACITOR 0.01UF
100V
Y5P
10%
RADIAL
CAPACITANCE:10000PF
VOLTAGE RATING:100V
PRODUCT RANGE:CC SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:ª 10%
DIELECTRIC CHARACTERISTIC:Y5P
LEAD SPACING:5MM