- Part # MCCB1C106M2BCB
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
MCCB1C106M2BCB
TANTALUM CAPACITOR
MCCB-RANGE
CAPACITANCE: 10 UF
VOLTAGE: 16 VDC
TOLERANCE: 20 PER CENT
LEAD SPACING: 5.08 MM
-55 TO +125 DEGREES C
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/6/2024
MCCB1C106M2BCB
Specifications
- Part # MCCB1C106M2BCB
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
MCCB1C106M2BCB
TANTALUM CAPACITOR
MCCB-RANGE
CAPACITANCE: 10 UF
VOLTAGE: 16 VDC
TOLERANCE: 20 PER CENT
LEAD SPACING: 5.08 MM