- Part # MCAX63V227M13X22
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCAX63V227M13X22
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF
63V
20%
AXIAL
CAPACITANCE:220F
VOLTAGE RATING:63V
PRODUCT RANGE:MCAX SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE: 20%
CAPACITOR TERMINALS:AXIAL LEADED
LIFETIME @ TEMPERATURE:2000 HOURS @ 105C
ESR:-ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/6/2024
MCAX63V227M13X22
Specifications
- Part # MCAX63V227M13X22
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MCAX63V227M13X22
63V
20%
AXIAL
CAPACITANCE:220F
VOLTAGE RATING:63V
PRODUCT RANGE:MCAX SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE: 20%