- Part # MC1206B684K250CT
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MC1206B684K250CT
CERAMIC CAPACITOR 0.68UF
25V
X7R
10%
1206
CAPACITANCE:0.68ΜF
VOLTAGE(DC):25V
CAPACITOR CASE / PACKAGE:1206 [3216 METRIC]
CAPACITANCE TOLERANCE:± 10%
DIELECTRIC CHARACTERISTIC:X7R
PRODUCT RANGE:-
PRODUCT LENGTH:3.2MM
MSL:-ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
MC1206B684K250CT
Specifications
- Part # MC1206B684K250CT
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MC1206B684K250CT
CERAMIC CAPACITOR 0.68UF
25V
X7R
10%
1206
CAPACITANCE:0.68ΜF
VOLTAGE(DC):25V
CAPACITANCE TOLERANCE:± 10%
DIELECTRIC CHARACTERISTIC:X7R
PRODUCT RANGE:-
PRODUCT LENGTH:3.2MM