- Part # VMX2-SAFE-540-CB-NS6-1
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
VMX2SAFE540CBNS61
VMX-SAFE-COMBINATION SOFT STARTER
NEMA 12/4
208V
540A
800A CIRCUIT BREAKER
STARTING CAPACITY 500% FOR 60 SEC.
CONTROL POWER TRANSFORMER
NEMA SIZE 6 CONTACTORS
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/14/2022
VMX2-SAFE-540-CB-NS6-1
Specifications
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
VMX2SAFE540CBNS61
NEMA 12/4
208V
540A
800A CIRCUIT BREAKER