- Part # VMX2-160-BP-N
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 49.00 lbs
Product Information
Description:
VMX2160BPN
VMX2 SERIES NON-COMBINATION SOFT STARTER
NEMA 1/1A (GASKETED)
AMPS: 160A
SHUNT BYPASS (208V / HP): 50HP
SHUNT BYPASS (240V / HP): 60HP
SHUNT BYPASS (480V / HP): 125HP
SHUNT BYPASS (575V / HP): 150HP
UNIT OVERLOAD CAPACITY 500% FOR 60SEC
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/12/2025
VMX2-160-BP-N
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # VMX2-160-BP-N
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 49.00 lbs
Product Information
Description:
VMX2160BPN
NEMA 1/1A (GASKETED)
AMPS: 160A
SHUNT BYPASS (208V / HP): 50HP
SHUNT BYPASS (240V / HP): 60HP