- Part # VMX-S-550-CB-2D
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 32.00 lbs
Product Information
Description:
VMXS550CB2D
VMX-S (CONFIGURED W/ DEADFRONT)
NEMA 12/4
240V
200HP
550A
800A CB
OVERLOAD CAPACITY 500% FOR 60SEC
CONTROL POWER TRANSFORMER (INCLUDED)
DIMENS
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 7/18/2014
VMX-S-550-CB-2D
Specifications
- Part # VMX-S-550-CB-2D
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 32.00 lbs
Product Information
Description:
VMXS550CB2D
NEMA 12/4
240V
200HP
550A
800A CB