- Part # VMX-S-39-FS-1D
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 32.00 lbs
Product Information
Description:
VMXS39FS1D
VMX-S (CONFIGURED W/ DEADFRONT)
NEMA 12/4
208V
10HP
39A
60A FS
OVERLOAD CAPACITY 500% FOR 60SEC
CONTROL POWER TRANSFORMER (INCLUDED)
DIMENSION
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 7/18/2014
VMX-S-39-FS-1D
Specifications
- Part # VMX-S-39-FS-1D
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 32.00 lbs
Product Information
Description:
VMXS39FS1D
NEMA 12/4
208V
10HP
39A
60A FS