- Part # VMX-S-28-FS-5
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 32.00 lbs
Product Information
Description:
VMXS28FS5
VMX-S (CONFIGURED)
NEMA 12/4
575V
20-25HP
28A
60A FS
OVERLOAD CAPACITY 500% FOR 60SEC
CONTROL POWER TRANSFORMER (INCLUDED)
DIMENSIONS: 37"H X
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 7/18/2014
VMX-S-28-FS-5
Specifications
- Part # VMX-S-28-FS-5
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 32.00 lbs
Product Information
Description:
VMXS28FS5
VMX-S (CONFIGURED)
NEMA 12/4
575V
20-25HP
28A
60A FS