- Part # VMX-S-160-CB-2
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 32.00 lbs
Product Information
Description:
VMXS160CB2
VMX-S (CONFIGURED)
NEMA 12/4
240V
60HP
160A
225A CB
OVERLOAD CAPACITY 500% FOR 60SEC
CONTROL POWER TRANSFORMER (INCLUDED)
DIMENSIONS: 37"H X 1
Last Value Update: 7/18/2014
VMX-S-160-CB-2
Specifications
- Part # VMX-S-160-CB-2
- Category Drives
- Category Soft Start
- Weight 32.00 lbs
Product Information
Description:
VMXS160CB2
VMX-S (CONFIGURED)
NEMA 12/4
240V
60HP
160A
225A CB