- Part # TS150FCEC12
- Category Sensors & Switches
- Category Tension Sensor
- Weight 2.00 lbs
Product Information
Description:
TS150FCEC12
TENSION SENSOR
TS LOAD CELL
350 OHM NOMINAL GAGE RESISTANCE
10 VDC MAX EXCITATION
21 MVDC MAX PER SENSOR AT FULL LOAD
IP67
150 LB RATING
FLANGE MOUNT
SPLIT COUPLING
12MM CONNECTOR
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- MAXCESS INTERNATIONAL 29LTS150FCEC12
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 1/20/2023
TS150FCEC12
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # TS150FCEC12
- Category Sensors & Switches
- Category Tension Sensor
- Weight 2.00 lbs
Product Information
Description:
TS150FCEC12
TENSION SENSOR
TS LOAD CELL
10 VDC MAX EXCITATION
IP67
150 LB RATING
FLANGE MOUNT
SPLIT COUPLING
12MM CONNECTOR