- Part # HC1-H-DC12V
- Category Panel Accessories
- Category Relay/Socket
- Weight 0.11 lbs
Product Information
Description:
HC1HDC12V
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
RELAY
10 AMP
250 VAC CONTACT VOLTAGE
30 VDC CONTACT VOLTAGE
SPDT
12 VDC COIL
160 OHMS COIL RESISTANCE
5-PIN
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/1/2021
HC1-H-DC12V
Specifications
- Part # HC1-H-DC12V
- Category Panel Accessories
- Category Relay/Socket
- Weight 0.11 lbs
Product Information
Description:
HC1HDC12V
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
RELAY
10 AMP
250 VAC CONTACT VOLTAGE
30 VDC CONTACT VOLTAGE
SPDT
12 VDC COIL
160 OHMS COIL RESISTANCE