- Part # ERJ2RHD2001X
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
ERJ2RHD2001X
RES
2K
0.5%
0.063W
0402
THICK FILM
RESISTOR CASE STYLE:0402 [1005 METRIC]
RESISTANCE:2KOHM
PRODUCT RANGE:ERJ2R SERIES
VOLTAGE RATING:50V
RESISTOR ELEMENT MATERIAL:THICK FILM
POWER RATING:63MW
RESISTANCE TOLERANCE:± 0.5%
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/19/2025
ERJ2RHD2001X
Specifications
- Part # ERJ2RHD2001X
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
ERJ2RHD2001X
RES
2K
0.5%
0.063W
0402
THICK FILM
RESISTANCE:2KOHM
PRODUCT RANGE:ERJ2R SERIES
VOLTAGE RATING:50V
POWER RATING:63MW
RESISTANCE TOLERANCE:± 0.5%