- Part # ERJ1TNF56R0U
Description:
ERJ1TNF56R0U
RESISTOR
56R
1%
1W
RESISTOR CASE STYLE:2512 [6432 METRIC]
RESISTANCE:56OHM
PRODUCT RANGE:ERJ1TN SERIES
VOLTAGE RATING:200V
RESISTOR ELEMENT MATERIAL:THICK FILM
POWER RATING:1W
RESISTANCE TOLERANCE:± 1%
Last Value Update: 2/5/2025
ERJ1TNF56R0U
Specifications
- Part # ERJ1TNF56R0U
Description:
ERJ1TNF56R0U
RESISTOR
56R
1%
1W
RESISTANCE:56OHM
PRODUCT RANGE:ERJ1TN SERIES
VOLTAGE RATING:200V
POWER RATING:1W
RESISTANCE TOLERANCE:± 1%