- Part # ERJ-PA2D16R5X
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
ERJPA2D16R5X
CHIP RESISTOR
THICK FILM
16R5
0.2W
0402
RESISTANCE:16.5OHM
RESISTANCE TOLERANCE:± 0.5%
POWER RATING:200MW
RESISTOR CASE / PACKAGE:0402 [1005 METRIC]
RESISTOR TECHNOLOGY:THICK FILM
RESISTOR TYPE:ANTI-SURGE
VOLTAGE RATING:50V ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
ERJ-PA2D16R5X
Specifications
- Part # ERJ-PA2D16R5X
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
ERJPA2D16R5X
CHIP RESISTOR
THICK FILM
16R5
0.2W
0402
RESISTANCE:16.5OHM
RESISTANCE TOLERANCE:± 0.5%
POWER RATING:200MW
RESISTOR TECHNOLOGY:THICK FILM
RESISTOR TYPE:ANTI-SURGE