- Part # 0987-RZ-TC-12
- Category Panel Accessories
- Category Terminal Blk/Strip Wiring Dev
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
0987RZTC12
TERMINAL BLOCK
BARRIER
12POS
8AWG
NO. OF ROWS:2 ROW
NO. OF POSITIONS:12POSITIONS
WIRE SIZE AWG MIN:24AWG
WIRE SIZE AWG MAX:8AWG
PITCH SPACING:12.1MM
RATED CURRENT:50A
RATED VOLTAGE:600V
PRODUCT RANGE:-
NO. OF ROWS:2 ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 5/27/2025
0987-RZ-TC-12
Specifications
- Part # 0987-RZ-TC-12
- Category Panel Accessories
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
0987RZTC12
TERMINAL BLOCK
BARRIER
12POS
8AWG
NO. OF ROWS:2 ROW
NO. OF POSITIONS:12POSITIONS
WIRE SIZE AWG MIN:24AWG
WIRE SIZE AWG MAX:8AWG
PITCH SPACING:12.1MM
RATED CURRENT:50A
RATED VOLTAGE:600V